R.D. LAİNG VE ANTİ-PSİKİYATRİNİN YOLLARI
R.D. LAİNG VE ANTİ-PSİKİYATRİNİN YOLLARI

R.D. LAİNG VE ANTİ-PSİKİYATRİNİN YOLLARI

İndirim Oranı : %40 İndirim
Fiyat : ₺115,00
İndirimli : ₺69,00

 

Yazar: Zbigniew Kotowicz 

 

1960’lı ve 1970’li yıllarda R. D. Laing’in radikal ve vizyoner fikirleri, tanının bilimsel olarak anlamsız olduğu iddiasıyla psikiyatri kurumuna meydan okudu. Bu görüşler psikiyatri pratiğindeki düşüncelerde ve deliliğin anlamında bir devrim yarattı. Bölünmüş Benlik’ten Düğümler’e, Laing’in çalışmaları kısa süre içinde hemen herkes tarafından tanınmasını sağladı.


R.D. Laing ve Anti-Psikiyatrinin Yolları, çağdaş bir perspektiften Laing’in çalışmalarının kapsamlı bir değerlendirmesini sunmaktadır. En üretken olduğu on yıla odaklanarak yazar, Laing’in teorik yazılarının gerekçelendirilmiş bir eleştirisini yapmaktadır ve ilk eserleri üzerinde etkili olan fenomenoloji ve varoluşçuluk ile kişilerarası iletişim çalışmalarına etki eden Amerikan aile etkileşimi araştırmalarını ve Sartre dâhil Laing’in düşüncesine tesir eden etkenlerin izini sürmektedir.


Kitap aynı zamanda, deneysel bir terapi topluluğu olan Kingsley Hall’ü, Almanya’daki Sosyalist Hastalar Kolektifi ve İtalya’daki tüm psikiyatri sisteminin yeniden şekillendirilmesi gibi diğer anti-psikiyatri denemelerine paralel olarak ele almaktadır.

 

 

Yazar: Zbigniew Kotowicz 
Çevirmen: Beyza Konuk
Yayın Tarihi: 02.02.2022
Orijinal Adı: R.D. Laing and the Paths of Anti-Psychiatry
ISBN: 9786257312608
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 172
Cilt Tipi: 
Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13.5 x 21 cm

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR