Psikiyatrist, tıp tarihçisi, kriminolog Henri Frédéric Ellenberger, 1905 yılında bir İngiliz sömürgesi olan Rodezya’da doğdu. Lisans eğitimini Strasbourg’ta tamamlayan Ellenberger, ardından Fransız vatandaşlığı aldı. Paris’te tıp ve psikiyatri eğitimi alan Ellenberger, 1934’te Henri Baruk’un himayesinde doktora derecesini aldı. 1949-1952 yılları arasında Oskar Pfister ile birlikte yaptığı başarılı çalışmaların ardından İsviçre Psikoanalitik Topluluğu’na (SSP) kabul edildi. 1953’ten itibaren kariyerine farklı bir yön veren bilim adamı, Kansas’ta Menninger Kliniği’nde dersler vermeye başladı. 1958 yılında McGill Üniversitesi’ne geçiş yaptı. 1962 yılında Montreal Üniversitesi’nde Kriminoloji alanında profesör unvanını aldı.

 

Bilinçdışının Keşfi kitabını yayımladığı 1970 yılından itibaren adından daha sık söz ettiren Ellenberger, dinamik psikiyatrinin tarihine dair bu ansiklopedik eser ile büyük üne kavuştu.

 

Yayımlanmış eserleri:

* The Discovery of the Unconscious: The History and Evolution of Dynamic Psychiatry (1970) [Bilinçdışının Keşfi: Dinamik Psikiyatrinin Tarihi]

* Beyond the Unconscious: Essays of Henri F. Ellenberger in the History of Psychiatry (1993)

* Doctors of the Soul (1995)

Existence: A New Dimension in Psychiatry and Psychology (1958)

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR