Christopher Alexander 1936’da Avusturya’nın Viyana kentinde doğdu. İngiltere’de büyüdü ve Cambridge Üniversitesi’nden mimarlık alanında lisans derecesi ile matematik alanında yüksek lisans derecesi, Harvard Üniversitesi’nden mimarlık alanında doktora derecesi aldı. 1958’de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti ve 1963’ten beri Kaliforniya, Berkeley’de yaşamaktadır. Alexander, Kaliforniya Üniversitesi’nde (Berkeley) mimarlık dersleri vermiştir ve şimdi orada Mimarlık Emeritus Profesörü olarak bulunmaktadır. 1967’de kurduğu Çevresel Yapı Merkezi’nin (Center for Environmental Structure) hâlen başkanlığını yürütmektedir.

Mimarlığın yanı sıra bilgisayar biliminde “Desen Dili” (Pattern Language) hareketinin babası sayılır ve 1977 tarihli Bir Desen Dili (A Pattern Language) kitabının baş yazarıdır. Bu kitap, belki de bütünüyle “bağlantılı metin” (hypertext) olarak yazılmış ilk çığır açıcı eserdir. 2000’de PatternLanguage.com sitesini kurdu ve şimdi onun Yürütme Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Alexander beş kıtada iki yüzden fazla binanın tasarımını ve inşasını yaptı ve böylelikle geleceğe bakan fakat kökleri eski geleneklerde olan yeni bir mimarlık biçiminin temellerini attı. Çalışmasının büyük bir kısmında yaşayan bir mimarlık inşa etmeye yönelik; özellikle beton, kabuk tasarımı ve sözleşme usulleri alanında teknolojik yenilikleri yoğun olarak kullandı. Her bir kıtada yerel ve ulusal yönetimlere danışman olarak görev yaptı ve tüm dünyada şirketlere, devlet dairelerine, mimarlara ve planlamacılara danışmanlık hizmeti verdi.

1996’da Amerikan Sanatlar ve Bilimler Akademisi’ne (American Academy of Arts and Sciences) üye olarak seçildi. Kendisi ayrıca İsveç Kraliyet Topluluğu’nun (Swedish Royal Society) bir üyesidir ve sayısız ödül ve paye almıştır. Bunların arasında Amerikan Mimarlar Enstitüsü (American Institute of Architects) tarafından 1970’te araştırma alanında verilen ilk altın madalya da vardır.

Stephen Grabow tarafından yazılan Christopher Alexander: Mimarlıkta Yeni Bir Paradigmanın Evrimi (Christopher Alexander: The Evolution of a New Paradigm in Architecture) adlı biyografisi 1983’te Londra ve Boston’da basılmıştır ve Ruh için Yerler: Christopher Alexander’ın Mimarisi (Places for the Soul: The Architecture of Christopher Alexander) adlı film biyografisi 1990’da piyasaya sürülmüştür.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR