Karl E. Weick, Michigan Üniversitesi Örgütsel Davranış ve Psikoloji alanında “Seçkin Profesör” (Distinguished Professor) unvanıyla görev yapmaktadır. Weick Texas, Cornell, Minnesota ve Purdue Üniversitesi fakültelerinde aldığı görevlerden sonra 1988 yılında Michigan Üniversitesi, Stephen M. Ross School of Business’a katıldı. Doktorasını, Ohio Üniversitesi Sosyal ve Örgütsel Psikoloji alanında tamamlayan yazar, 1971-1977 yılları arasında Organizational Behavior and Human Performance adlı derginin yardımcı editörlüğünü; 1977-1985 yılları arasında ise Administrative Science Quarterly adlı derginin baş editörlüğünü yaptı.

Weick’in ilk kez 1969’da, gözden geçirilmiş hâliyle de 1979’da yayımlanan The Social Psychology of Organizing adlı kitabı, Inc. dergisi tarafından işletme alanında yazılmış en nitelikli dokuz kitaptan biri olarak gösterildi (Aralık 1996). Ayrıca Academy of Management tarafından 1990 yılında Irwin Üstün Bilimsel Katkı Ödülüne lâyık görüldü. Aynı yıl, “Theory Construction as Disciplined Imagination” başlıklı makalesi için kendisine, Academy of Management Review tarafından “Yılın En İyi Makalesi” ödülü takdim edildi.

Weick’in başlıca araştırma alanları arasında; baskı altında kolektif anlamlandırma, dinamik olaylar karşısında değişim ve dönüşüm, esnek performans için örgütlenme ve sürekli değişim yer alıyor.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR