PARANIN SOSYAL YAŞAMI
PARANIN SOSYAL YAŞAMI

PARANIN SOSYAL YAŞAMI

İndirim Oranı : %40 İndirim
Fiyat : ₺400,00
İndirimli : ₺240,00

Paranın doğasına ilişkin sorular, küresel mali krizin ardından yeni bir aciliyet kazandı. Yerel para birimlerinden sosyal kredilere, mobil paradan Bitcoin’e kadar pek çok para biçimi ve sistemi gelişti ancak paranın ne olduğuna ve ne olabileceğine dair anlayışımız aynı hızda gelişmedi. Günümüzün önde gelen para sosyologlarından biri olan Nigel Dodd, Paranın Sosyal Yaşamı kitabında, yeni para türlerinin hızla çoğaldığı kriz sonrası dünya için özne teorisini yeniden formüle ediyor.

 

Para basan ve politika belirleyen merkez bankalarının meşru eylemleri nelerdir? Hükümet dışı aktörlerin yeni para birimleri yaratma hakkının temeli nedir? Ve yeni para biçimleri devletin onayladığı para birimlerini nasıl aşabilir veya altüst edebilir? Bu tür soruları yanıtlamak için Paranın Sosyal Yaşamı, modern para teorilerine yeni ve geniş kapsamlı bir bakış sunuyor. Kitap ayrıca daha önce para teorisyeni olarak düşünülmeyen Nietzsche, Benjamin, Bataille, Deleuze ve Guattari, Baudrillard, Derrida ve Hardt ve Negri gibi düşünürlerin katkılarını da tanımlıyor.

 

Nigel Dodd, Paranın Sosyal Yaşamı ile para hakkında sadece onu anlamakla kalmayıp değiştirmeyi de amaçlayan yeni düşünme yolları sağlıyor.

 

Yazar: Nigel Dodd

Çevirmen : Fatma Nur Nirven

ISBN :9786054137565

Sayfa Sayısı :524

Ebat : 16 x 23

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR