ALEM BİR KİTAP İÇRE
ALEM BİR KİTAP İÇRE

ALEM BİR KİTAP İÇRE

İndirim Oranı : %40 İndirim
Fiyat : ₺225,00
İndirimli : ₺135,00

 

Yazar: Elias Muhanna

 

“On dördüncü yüzyılın başlarında Kahire’de telif edilmiş otuz cilt hacmindeki bir ansiklopedi, Memlükler döneminde bir kâtibin erişebildiği bilgi dünyasını ihtiva etmekteydi. Muhanna’nın zevkle okunabilen kitabı, bu geniş çaplı eserin telif edildiği ve dolaşıma girdiği entelektüel, kurumsal ve pratik şartlar konusunda bize rehberlik ediyor. Eski bir telif türü olan ansiklopedinin, dikkatli bir araştırmayla desteklenmiş ve bilginin üretildiği siyasi koşullar hakkında merak uyandıran sorularla bezenmiş yeni bir yorumunu kazanmış durumdayız.”
—Ann Blair, Too Much to Know: Managing Scholarly
 
Information before the Modern Age adlı eserin yazarı Elias Muhanna bu derinlikli kitabında, Nüveyrî’nin muazzam ansiklopedisinin epistemolojik yapısını büyük bir ustalıkla analiz ediyor ve eseri zengin entelektüel, kültürel ve tarihsel bağlamlarına yerleştiriyor.
— Nasser Rabbat, Massachusetts Institute of Technology
 
Şimdiye kadar ihmal edilmiş çok önemli bir metnin etkileyici ve dikkatli bir analizi olan Âlem Bir Kitap İçre, İslam ansiklopedizminin yükselişi hakkında hayranlık uyandıran bir argüman ortaya koyuyor. Son derece berrak bir üsluba sahip olan Elias Muhanna, uzun zamandır kitaplaşmayı bekleyen çok önemli bir konuyu ele alıyor.
—Konrad Hirschler, Universität Hamburg
 
Âlem Bir Kitap İçre, Arap-İslam dünyasındaki kültürel üretimin, Memlük tarihinin ve Arap edebiyatının anlaşılmasına esaslı bir katkıda bulunan mükemmel ve özgün bir çalışmadır. Elias Muhanna’nın kitabı, Nüveyrî’nin eseri hakkında İngilizce kaleme alınan ilk çalışma ve herhangi bir dilde yapılmış en iyi araştırmadır.
—Li Guo, University of Notre Dame

 

 

Yazar: Elias Muhanna

Hamur Tipi: 2. Hamur

Sayfa Sayısı: 332

Ebat: 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı: 2024

Baskı Sayısı: 1. Basım

Dil: Türkçe

Barkod: 9786054137428

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR