ALATURKA TÜRK  MÜZİĞİNDE BİR ÜSLUP
ALATURKA TÜRK  MÜZİĞİNDE BİR ÜSLUP

ALATURKA TÜRK MÜZİĞİNDE BİR ÜSLUP

İndirim Oranı : %40 İndirim
Fiyat : ₺204,00
İndirimli : ₺122,40

 

Yazar: John Morgan O’Connell

 

Erken Cumhuriyet Dönemi (1923–1938), Türkiye'de idari, toplumsal ve kültürel alanda topyekûn bir değişim dönemiydi. 

 

Alaturka: Türk Müziğinde bir Üslüp, böyle bir değişim döneminde Türk müziğinde doğan yeni bir üslup (alaturka) üzerinde yürütülen tartışmaya ilişkin bir çalışmadır. 


20 yıldan uzun süren bir araştırmanın meyvesi olan bu kitap, teorik ve pratik unsurları müzik bağlamında ele alarak müzik ve kültürün kesiştiği noktada fark edilir olan üslup çeşitliliğini incelemektedir. Etnomüzikoloji, müzikoloji ve antropolojinin yanı sıra müzikal estetiğe ilişkin eleştirel yaklaşımlardan yararlanan çalışma, ulusal bir kimliğin inşasına ilişkin o döneme ait kavrayışları ele alarak Türkiye’de müzikal üslupla ilgili ortaya çıkan tartışmalara odaklanmaktadır. Üslup hakkında süregelen bu tartışma, Doğu ve Batı tanımlarının ve özellikle geçmişin ve bugünün yorumlarının hararetli bir şekilde tartışıldığı birbirine rakip kavram dünyaları üzerinde yürümektedir. 


John Morgan O'Connell, tarihsel ve etnografik bir yapı üzerine kurguladığı çalışmasında Türk tarihçiliğinin eleştirel bir yaklaşımını sunmak için arşiv kaynaklarını ve etnografik materyalleri bir araya getirerek Türk müziği ve Türk tarihi çalışmalarına önemli katkılarda bulunuyor ve ulusal tarihi irdelemek için müziği eşsiz bir saha olarak araştırmacılarının gözleri önüne seriyor. 

 

 

Yazar: John Morgan O’Connell
Çevirmen: Ömer İpek
Yayın Tarihi: 27.05.2022
Orijinal Adı: Alaturka: Style in Turkish Music (1923–1938)
ISBN: 9786257312844
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 366
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut:  16 x 23 cm

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR